Parafia Greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim

Нові норми Постів!!!

post2

Проповідь Патріарха

Ostatnio dodane


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /cerkiew.gorowo.pl/templates/gorowo/functions.php on line 202

Post factum. Wizyta 1025 - lecia

Udostepnij

           DSC02294Pontyfikalną Liturgią w górowskiej cerkwi zakończyła się patriarsza pielgrzymka. To chyba najświetniejszy moment w życiu świątyni, przypomnienie chrześcijaństwa – jego początku, powrót do źródeł. Pomiędzy uroczysty rytuał z dymem kadzideł wniknęło Kazanie na górze, kwintesencja religii Chrystusa. Nigdy dość Ewangelii skoro w 988 roku Dnieprem spłynęły fetysze.

            29 czerwca 2013 roku czekający na Słowo zgromadzili się w świątyni. Miał je wygłosić zwierzchnik całej społeczności greckokatolickiej. Albo inaczej: przez patriarchę Słowo znalazło drogę, by przypomnieć się tym, których przodkowie ulegli chrystianizacji w czasach księcia Włodzimierza. Nie to, żeby Słowa nie znali - osłuchani w niedzielnych nabożeństwach, podczas cyklicznych świąt, modlący się, ale wracający szybko do zwykłych zajęć, miejscowi parafianie i licznie przybyli do Górowa Iławeckiego wierni otrzymywali teraz szansę czerpania wprost z wykładni chrystianizmu manifestowanej przez najwyższego kapłana w ich wspólnocie.

Patriarcha Światosław Szewczuk przybył do Górowa Iławeckiego w otoczeniu hierarchów stanowiących trzon greckokatolickiego episkopatu Polski i Ukrainy.Znakiem papieskiej partycypacji w uroczystości była obecność nuncjusza  – arcybiskupa Celestino Migliore.

 

                                                  *******

Jak doszło do wizyty? Dokonany w 2011 roku wybór młodego biskupa z Buenos Aires, na najwyższe stanowisko w Ukraińskim Kościele Grekokatolickim skupił na sobie dużą uwagę opinii publicznej i przyciągnął zainteresowanie mediów, w tym także w kwestii podejmowanych podróży. Już w następnym roku  rysowała się szansa, by nowo wybrany hierarcha mógł gościć w gotyckich murach górowskiej cerkwi.

 Ksiądz Jan Łajkosz – proboszcz miejscowej parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego wystosował pismo do kurii metropolitalnej w Przemyślu z intencją zaproszenia patriarchy. Zbliżał się praznyk – coroczne święto wypadające w dniu 27 września. Proboszcz pragnął podziękować Matce Bożej za opiekę, za pomoc. Świątynia przecież, zaopatrzona w niezwykły ikonostas, wyremontowana i odnowiona, zdawała się symbolizować długą i skomplikowaną drogę grekokatolików w Polsce - począwszy od deportacji i utraty cerkwi na ziemiach rodzinnych aż po uzyskanie i adaptację chylącej  się ku upadkowi sakralnej budowli. Ksiądz zamówił kopię ikony Jarosławskiej Matki Boskiej Myłoserdia Dweri - Brama Miłosierdzia. Na przeszkodzie w patriarszej peregrynacji do Górowa Iławeckiego stanął kolejny synod, tym razem w Kanadzie. 10 października ksiądz Łajkosz ponownie zwrócił się  z propozycją do metropolity przemysko – warszawskiego, arcybiskupa Jana Martyniaka, by zaprosić patriarchę Światosława. Wkrótce proboszcz otrzymał z przemyskiej kurii oczekiwaną odpowiedź, stąd już 3 listopada z  kancelarii parafialnej wyszło pismo skierowane bezpośrednio do Kijowa, z prośbą, aby to właśnie zwierzchnik całego Kościoła greckokatolickiego stanął na czele rocznicowych uroczystości związanych z 1025 – leciem chrztu Rusi – Ukrainy obchodzonych w Górowie Iławeckim podczas ogłoszonego przez papieża Roku Wiary. Pozytywna reakcja patriarchy Światosława uruchomiła pasmo przygotowań: 7 lutego w Górowie Iławeckim odbyło się spotkanie księży północnych dekanatów archieparchii, na którym opracowano projekt programu pielgrzymki. Założono w nim m.in. oficjalny charakter wizyty (postulowano wystąpienie do prezydenta Polski z propozycją spotkania) oraz zorganizowanie konferencji prasowej, po czym, 20  lutego w Przemyślu, spotkali się księża – dziekani z całej Archieparchii Przemysko – Warszawskiej, by koordynować  przygotowania. W zespole aranżującym wizytę obok ks. Jana Łajkosza, jako dziekana olsztyńskiego, znaleźli się również: ks. mitrat Stefan Batruch z Lublina i o. Piotr Kuszka -proboszcz parafii bazyliańskiej w Warszawie. Metropolita Martyniak przyjął na siebie zobowiązanie kontaktowania się z Pałacem Prezydenckim.

Zwrotnym momentem okazał się jednak wyjazd i audiencja (29 kwietnia 2013 r.) w siedzibie patriarchy. W związku z tym, że czas pielgrzymki do Polski zbiegał się  z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej, do programu  wpisano wspólną modlitwę w intencji ofiar. Wizyta w Kniażycach pod Kijowem chociaż miała roboczy charakter, była chyba jednak najistotniejszą z punktu widzenia późniejszych wydarzeń, fazą przygotowań. W spotkaniu z patriarchą Światosławem, oprócz inicjatora zaproszenia – ks. Jana Łajkosza,  wzięli też udział ks. Stefan Batruch, sekretarz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (abpa Józefa Michalika) i dziennikarze Katolickiej Agencji Informacyjnej. Podczas audiencji przyjęto też kluczowy postulat, aby  podczas planowanej konferencji prasowej w kwestii zbrodni na Wołyniu zwierzchnicy obu Kościołów wypowiedzieli się tonem Ewangelii. Patriarcha zaproponował, że przygotuje roboczą wersję komunikatu. Tak rozpoczęto drogę, która w konsekwencji zaowocowała Deklaracją. Zatem trzydniowa podróż do Górowa Iławeckiego via Przemyśl – Lublin – Warszawa, uzyskała, oprócz upamiętnienia jubileuszu 1025 – lecia chrztu Rusi – Ukrainy, dodatkowy aspekt mający niebagatelne znaczenie również w stosunkach polsko – ukraińskich.

                                                *******

Pobyt patriarchy w górowskiej świątyni poprzedziło nabożeństwo wieczorne i  wystawiony przez lubelskich studentów poruszający spektakl poświęcony osobie Emiliana Kowcza. Ukazana z przejęciem biografia błogosławionego kapłana stanowiła wigilię –   prognostyk ewangelicznego przesłania całej wizyty („tylko wierzący człowiek może kochać tego, kto nienawidzi"). Rozlewające się słońce ("niezależnie od tego, jak człowiek odnosi się do Boga, Bóg kocha człowieka, a jego słońce wschodzi nad dobrymi i złymi oraz troszczy się o jednych i o drugich") i ciepło ("przebaczenie jest lekiem, który leczy rany przeszłości") zdominowało nastrój następnego dnia. Nie wszyscy mogli znaleźć się we wnętrzu świątyni. Przydała się nowoczesność z jej gadżetami. Obrazy i głosy płynące z telebimu utworzyły po południowej stronie Bożego Domu dodatkową, modlitewną nawę. W świat powędrował łączami telewizyjnymi ten sam przekaz: poszczególne części liturgii, śpiew chóru, twarze dzieci… W okołocerkiewną przestrzeń sklepioną pruskim błękitem ruszyła później procesja. Patriarcha Światosław poprzedzony korowodem kapłanów ukazał się na zewnątrz po odprawionym obrzędzie poświęcenia ikony Matki Boskiej Myłoserdia Dweri. Zraszał bardzo obficie wodą zgromadzonych - tak  samo, musieli odczuwać chłód chrzcielnej rosy Rusini zwołani nad Dniepr przez księcia kijowskiego Włodzimierza.

Jerzy Necio

Udostepnij

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz jako gość

0
Komentarze | Dodaj swój
  • Brak komentarzy

cg

MPR

MPR BANER 300-dpi CMYK-druk

Linki

uhkc logo 
peremyszl logo 
wroclaw logo 
seminar logo  
ContentFileLogo UA 5